“İthalatta yanlış, eksik belge 10 yılla yargılanmanıza neden olabilir”

Gümrük Kaçakçılıkları Uzmanı/Adli Bilirkişi/ Gümrük Müşaviri Ahmet Özenalp, Rekabet.net tarafından düzenlenen “Gümrük adli itilafları ve gümrük kaçakçılıkları” başlıklı oturumda, Bursa sanayisine yön veren firmaların dış ticaret sorumlularıyla bir araya geldi.

“KAÇAKÇILIKTAN MAHKEMELERE DÜŞERSENİZ SAÇLARINIZ BEYAZLAR”

Dış ticaret işlemleri gerçekleştirenleri çok dikkatli olması konusunda uyaran Özenalp “Kaçakçılıkla ilgili mahkemelere düşerseniz saçlarınız beyazlar” dedi. (Bu konuda 5607 sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanunun 3. Maddesinin 2. Fıkrası, bir ile 5 yıl arasında, dahilde işleme varsa 1-3 yıl daha, 3. Maddenin 9. Fıkrası da 1 ile 5 yıl daha, sahte evrak suçu da varsa TCK 204, 2 ile 5 yıl arasında ceza verir.) Özenalp, “kanunlara göre, görüldüğü gibi suça temas eden eylem arttıkça yargılama yüksek hapis cezaları ile devam etmektedir” açıklamasını yaptı.

“10 YILDAN FAZLA YARGILANABİLİRSİNİZ”
Firmaların dış ticaret çalışanlarına işlemleri sırasında hata paylarını en aza indirmenin püf noktalarını anlatan Bursa Gümrük Müşavirliği Yönetim Kurulu Başkanı Özenalp, 37 yılı aşkın süredir kazandığı tecrübelerini katılımcılarla paylaştı. İhracat kaçakçılığını, bilirkişilik yaptığı dava dosyalarından örnekler vererek açıklayan Özenalp, işi yapanların eksik belge, haksız rekabet, menşei ve eşyanın kıymeti konusunda donanımlı olması gerektiğini vurguladı.

“BAZI CEZALAR AF KAPSAMINA GİRMEZ”
Firmaların güvenilir gümrük müşavirleriyle kontak halinde olması gerektiğinin altını çizen Özenalp, kaçakçılıkla ilgili cezaların af kapsamına girmediğini de hatırlattı. Mühür sökmenin kaçakçılıkla sonuçlanabileceğini örneklerle anlatan Özenalp, bir geminin gümrüğe haber vermeden geçici olarak getirdiği önemli bir parçasını gemiye monte ettirip limandan ayrılmasıyla ortaya çıkan davada yargılanan onlarca kişinin, gemi acentesi kusuru olarak gemi adamlarına, firma yetkililerine yaşattıkları ile ilgili bilgi verdi.

EŞYANIN MENŞE SAPMASI
Dış ticarette en çok hatanın eşyanın menşeinde yaşandığına vurgu yapan Özenalp, “Eşyanın üretimi tek bir fabrikada yapılmıyor. Farklı ülkelerde farklı parçaları üretiliyor. Bir eşyanın serbest dolaşıma geçmesiyle, Avrupa menşeli olması ayrı bir konu. AB’den gelmiş bir eşya bile olsa “menşe ispat belgesinin” istenmesi zorunludur. Menşe ispat belgesi diye yanlış belge getiriyorlar. Dış ticaret yapanların eşyaların geleceği yerde STA (Serbest Ticaret Anlaşması) var mı? Yok mu? Mutlaka kontrol etmesi gerekir. Dış ticaret önlemeleri varsa eşyada menşe ispat belgesinin istenmesi zorunludur” şeklinde konuştu.

“BİLGİ SAHİBİ OLMAK ŞART”
Oturumun sonunda katılımcıların sorularını da yanıtlayan Özenalp, “çalışmaya başladığınız işin tanımını yapmak ve bilgi sahibi olmak zorundasınız” dedi.

BURSA OSB’NİN ÖNEMLİ FİRMALARI KATILDI
Bursa Organize Sanayi Bölgesi Meşeli Park Sosyal Tesisleri Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen oturuma pandemi nedeniyle az sayıda kişi kabul edildi. Özel oturuma, Bursa sanayisinin yapı taşları olan makine sanayisinden Durmazlar, kimya sanayisinden Genkim, mobilya sanayisinden Tece Dekor, otomobil sanayisinden Pilot Koltuk ve Hüner Ticaret’in dış ticaret personelleri ile Uludağ Üniversitesi Öğretim Görevlisi Neslihan Kızıler katıldı.

Rekabet.net