49 aylık rekor

İhracatçı 2016’nın yarasını sarmak için ‘Atılım Yılı’ ilan ettiği 2017 yılına moralli bir başlangıç yaptı. Rusya ile düzelen ilişkilerin etkisi ticarette görülmeye başlandıSon 49 ayın artış rekorunun kırıldığı ‘ocak’ta ihracat rakamı yüzde 15’lik yükselişle 10.5 milyar dolar oldu. Türkiye’nin ihracatında ‘Avrupa’nın ağırlığı yükseldi
Geçen yılı moralsiz kapatan ihracatçılar 2017’ye umutla başladı. Yılın ilk ayındaki ihracat bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 15’lik büyümeyle 10.5 milyar dolar oldu. Baz etkisiyle yakalanan bu seviye son 49 ayın (4 yıl) artış rekoruna işaret ediyor. İhracat verilerini Tekirdağ’ın Çerkezköy ilçesindeki Hema Endüstri tesislerinde açıklayan Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Biz 2017 yılını Atılım Yılı ilan ederken bu başarıları yakalayacağımızı öngörmüştük” dedi.

Bu yıl petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüşün son bulması ile ihracat fiyatlarının tekrar artışa geçmesi, Rusya ile yaşanan normalleşme etkisiyle ihracat kayıplarının azalarak ortadan kalkması bekleniyor. AB ile Gümrük Birliği’ni güncellenme müzakerelerinin en kısa zamanda sonuçlanmasının da rakamlara olumlu etki yapması öngörülüyor.

Otomotiv uçar gider!

Son 12 aylık ihracat bir önceki yıla göre yüzde 1.8 artışla 143.5 milyar dolar oldu. Ocak ayında ihracat miktar olarak yüzde 21.2 arttı. Ocakta toplam ihracatta fiyatlarındaki düşüş kaynaklı kayıp 126 milyon dolar, parite kaynaklı kayıp 302 milyon dolar oldu. Bu iki kayıp olmasaydı ihracat rakamının yüzde 19.6 artışla 11 milyar dolar olacağı hesabı yapıldı.

Sektör bazında ocakta en fazla ihracata 2 milyar dolarla otomotiv sektörü imza attı. Bu sektörü 1.2 milyar dolarla hazır giyim ve konfeksiyon, 1.2 milyar dolarla kimyevi maddeler sektörleri takip etti. En hızlı çıkışı yüzde 146 artışla zeytin ve zeytinyağı sektörü yakaladı. Gemi ve yat sektöründeki yüzde 57’lik, sebze ve meyve sektöründeki yüzde 46 yükseliş dikkat çekti.

Rusya rüzgârı tersine döndü

2017’nin ilk ayıyla birlikte uçak krizi sonrası yaşanan gerginliklerle dip yapan Rusya ihracatında belirgin bir iyileşme görüldü. Ocakta en fazla ihracat yapılan ilk beş ülke, Almanya, İngiltere, Irak, İtalya ve ABD olurken, Rusya’ya ihracat yüzde 57’lik artış kaydetti, Irak’a ihracat ise yüzde 42.4 yükseldi. Rusya’ya 2015’te yaşanan uçak krizinden sonra ilk defa ihracatta artış yaşanması dikkat çekti. Artış ağırlık olarak yaş sebze meyve sektöründen geldi. En çok ihracat gerçekleştirilen ilk 20 ülkede en fazla artışı Rusya ve Irak yakalarken, Çin’e yapılan ihracatta yaşanan yüzde 37’lik artış dikkat çekti.

‘Oynak kur istemeyiz…’

İhracatçıların döviz piyasasındaki oynaklığın yüksek olmasından rahatsız olduğunu anlatan Büyükekşi, “Faizlerde kısmi bir artışa gidildi. Kurlarda istikrar sağlamak adına bu hamleyi önemli buluyoruz. Umuyoruz ki, önümüzdeki dönemde kurlarda tekrar istikrarlı bir ortam sağlanacak” ifadelerini kullandı.

S&P ve Fitch kararını da değerlendiren Büyükekşi, “Ülkemiz en çok yabancı yatırımı 2007’de aldı (19 milyar dolar). O yıl yatırım yapılabilir notumuz da yoktu. O yüzden diyoruz ki; ülkemizin potansiyeli ortada. Temel göstergelerimiz iyi. Bu sebeple not indirimlerine rağmen, yatırım almaya devam edeceğimize inanıyoruz” dedi.

ASLAN PAYI AB’NİN: %50

Bölgelere bakıldığında ihracatta Avrupa Birliği’ne (AB) ihracat yüzde 12.8 artış kaydetti. Uzakdoğu ülkelerine ihracatta yüzde 84’lük yükseliş öne çıktı. Ocakta ilk sırayı yüzde 49.9 payla (5.2 milyar dolar) AB, ikinci sırayı yüzde 18.2 payla (1.9 milyar dolar) Ortadoğu ülkeleri aldı. Bunları yüzde 8.3 ile Afrika, yüzde 5.7 ile Bağımsız Devletler Topluluğu izledi.

Geçen ay 79 il ihracat gerçekleştirirken 56 ilin ihracatı artışı yakaladı. En çok ihracat yapan iller sırasıyla İstanbul, Bursa, Kocaeli, İzmir ve Gaziantep olurken, 455 milyon dolarlık ihracat rakamı ile yüzde 268 ihracat artışı yakalayan Sakarya ilk 10’un parlayan yıldızı oldu.

Check Also

Fransa ile hedef 20 milyar euro

Türkiye-Fransa Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi 4’üncü Dönem Toplantısı kapsamında DEİK ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Fransa …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NederlandsEnglishFrançaisDeutschGreekMagyarItalianoEspañol

Watch Dragon ball super